
Im bliżej ogłoszenia wyników konkursu, tym silniejsze napięcie wśród uczestników finału. Właśnie to, dało się zauważyć wśród uczestników, podczas VI finału konkursu. Blisko 200 osób zgromadzonych w sali konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, oczekiwało na podanie wyników.
Tragiczny komunikat
Tymczasem, niemalże na samym początku, ogłoszony został tragiczny w treści komunikat:
„W głębokim żalu, zawiadamiamy, że Piotr Skawski (lat 15), uczeń II klasy Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie – uczestnik konkursu, kapitan zespołu szkolnego ++WINEKO++, zginął tragicznie przed kilkoma dniami.
Łączymy się w bólu z rodziną Piotra, – z jego środowiskiem rówieśniczym szkolnym i pozaszkolnym, z kadrą i pracownikami Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.”
Życie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Zbliżają się wakacje i będziecie w wielu nowych miejscach. Bądźcie czujni! Bądźcie ostrożni!
Nie podejmujcie niepotrzebnego ryzyka, apelowała łamiącym się głosem prezes AURAEKO Gabriela Leszczyńska.
My organizatorzy – mówiła – bardzo przeżyliśmy śmierć Piotra, przeżywamy ją teraz z Wami. Oby to się już nigdy więcej nie zdarzyło! Zachowajmy w pamięci Piotra żywego, wesołego, takiego, jakim był.
Powstańmy, by chwilą ciszy, uczcić pamięć Piotra Skawskiego – uczestnika naszego konkursu.
Sala zamarła. Poważne miny i stan skupienia zapanowały wśród uczestników. Cisza krzyczała!
Patroni, organizatorzy i eksperci o konkursie
Konkurs odbywa się od 6 lat, ale od 3 lat patronuje mu Główny Inspektor Ochrony Środowiska, toteż kilka słów do zebranych wygłosiła Małgorzata Tomczak – Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, wyrażając uznanie dla wysiłku młodzieży i szkół, a także zapewniła wszystkich obecnych, że aktywna postawa młodzieży jest dostrzegana i wspierana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To w popularyzacji proekologicznych postaw młodzieży, ale także całego społeczeństwa, należy upatrywać szansy na stworzenie godnych warunków życia przyszłych pokoleń.
Serdeczne gratulacje i uznanie dla młodzieży oraz Opiekunów Zespołów Szkolnych wyraziła Joanna Stocka, metodyk edukacji, autorka materiałów konkursowych. W jej opinii prace nadsyłane na konkurs, a także wyniki zbiórki zużytego sprzętu, są coraz lepsze. Tegoroczne prace były na bardzo wyrównanym poziomie i stąd w wielu przypadkach, różnice punktowe, od których uzależnione było miejsce, jakie zajął zespół, wynosiły 1- 2 punkty. Czyli były nieznaczne. W takich przypadkach rozstrzygały wyniki zbiórki ZSEE. Ponadto, w tegorocznej edycji konkursu, widoczny był znacznie większy wkład nauczycieli w pracę z młodzieżą, niż bywało to w latach poprzednich. Taki poziom prac i uzyskane wyniki cieszą i napawają optymizmem. Sprawdza się też, od dłuższego czasu obserwowana zależność, że im większe wsparcie od Opiekuna Zespołu Szkolnego, tym większe zaangażowanie młodzieży i w konsekwencji, lepszy rezultat końcowy, zapewniający liczące się miejsce w klasyfikacji końcowej konkursu.
By zostać finalistą w naszym konkursie trzeba się mocno napracować, poświęcić wiele swojego wolnego czasu, pokonać wiele trudności, ale…radość ze zwycięstwa, duma z wykonanej pracy i wartościowe nagrody wręczane w świetle flesza, dają satysfakcję. W tym roku do konkursu przystąpiły 42 zespoły szkolne z całej Polski – mówiła prezes AURAEKO Gabriela Leszczyńska.
Tu, na sali mamy 26 zespołów, w tym 8 nagrodzonych i jeden zespół wyróżniony. W dalszej części finału poznamy zwycięzców.
Finał naszego konkursu był zawsze FINAŁEM RADOŚCI, gdzie gromkie brawa i piski szczęśliwej młodzieży królowały nieodmiennie. Zachęcam, by tę bezpośrednią, gorącą atmosferę utrzymać i wprost okazywać swoje zadowolenie, zaapelowała Gabriela Leszczyńska – prezes AURAEKO.
Od 6 lat patronem biznesowym konkursu jest LG Electronics Mława, które wspiera konkurs, ale także stosuje się do wymogów ochrony środowiska, będąc przedstawicielem, społecznej odpowiedzialność biznesu za środowisko. Aleksander Roszatycki – reprezentujący LG Electronics Mława, przedstawił działania proekologiczne w LG Electronics Mława.
Muzycznie i razem
Jest zwyczajem konkursu, że po krótkich wystąpieniach patronów i organizatorów, pozostają do zjedzenia przez publiczność, dwa smakołyki. Pierwszy muzyczny, drugi NAGRODY i znów muzyczny. Muzycznym smakołykiem zarządzał Karol Lechowski- lider zespołu muzycznego PRO BLUES ORCHESTRA i na początek rozbujał publiczność starym jak świat standardem bluesowym „I can’t be satisfied”. Potem już zabrzmiał ostry i piękny utwór w języku polskim, pod znamiennym, aczkolwiek dosadnym tytułem „Zabieraj ręce precz, od mojej dziewczyny”. Po tym utworze, emocje sięgnęły szczytu i na nim długo pozostawały.
Nagrody zostały rozdane
Wszyscy członkowie zwycięskich zespołów (miejsce 1- 8) otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe (cyfrowe aparaty fotograficzne, edukacyjne gry planszowe i puzzle oraz bawełniane koszulki i USB ufundowane przez GIOŚ, a także upominki od AURAEKO).
Ponadto Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody dla zwycięskich szkół:
– za zajęcie 1 miejsca – telewizor firmy LG Telewizor 50 calowy PLAZMA 3D,
– za zajęcie 2 miejsca – telewizor firmy LG Telewizor 42 calowy LED FULL HD,
– za zajęcie 3 miejsca – telewizor firmy LG Telewizor32 calowy LED FULL HD,
– za zajęcie 4 miejsca – monitor firmy LG 24 calowy LED FULL HD.
- Miejsce Zespół Szkół Publicznych nr 1 Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.
- Miejsce Zespół Szkół w Stawie.
- Miejsce Publiczne Gimnazjum nr 4 w Siedlcach.
- Miejsce Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku.
- Miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i
Oddziałami Sportowymi z Augustowa.
- Miejsce Szkoła Podstawowa im. Michała Kajki w Miłkach.
- Miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Oddziałami Sportowym w Chełmie.
- Miejsce Gimnazjum nr 85 w Zespole Szkół nr 48 w Warszawie.
Dla zespołu, który zajął 9 miejsce (Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół przy ulicy Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu, firma LG ELECTRONICS w Mławie (patron konkursu), ustanowiła bardzo atrakcyjną nagrodę, jaką jest możliwość zwiedzenia zakładu LG Electronics w Mławie wraz z jego najnowocześniejszymi liniami technologicznymi.
Czas na relaks, czyli muzycznie i razem
Pewnych rzeczy nie da się opisać, bo nie poddają się słowu. Zapraszam do galerii zdjęć bo tam można zobaczyć trochę z tego, co się działo. Żałować należy, że tylko widać a nic nie słychać. Może to się zmieni już w przyszłym roku, ale póki co, liczymy na wyobraźnie czytelników. Zaś uczestnicy niech sięgną do pamięci i odtworzą:
„Niedziela będzie dla nas”- wspaniały przebój Niebiesko-Czarnych z lat 60/70,
„Ona lubi budyń” – Banaszak & The Best, szałowy rock and roll,
Blueberry Hills, ballada bluesowa śpiewana przez największych wykonawców tego swiata: Elvis Presly, Luis Amstrong, Pink Floyd, i innych.
Nagrody, uznanie i dobra muzyka wzmagają apetyt
Smaku słowami się nie odda, zapraszam, zatem do galerii zdjęć i dodam. Kto nie był…. Niech żałuje!
Red Fred