Misją AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
jest stałe dążenie do zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki mają zużyte opakowania oraz zużyte baterie i akumulatory na człowieka
i środowisko.

     
  logo auraeko  maya logo 
POD DYKTANDO ORKIESTRY DĘTEJ Z BESTWINY - VIII FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO: „DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY – ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE 2016”

008AAC 7709Mała refleksja.

Okres jednego roku, jaki oddziela kolejne finały ogólnopolskiego konkursu ekologicznego, jest wg mojej miary czasu, znacznie krótszy niż jeden rok. Dzieje się tak dlatego, że już w dniu finału konkursu, ustalana jest data przyszłorocznego konkursu, a po miesięcznej przerwie rozpoczynają się prace przygotowawcze do następnej edycji konkursu. Wszystko to sprawia, że czasu jest znacznie mniej niż wynika z oficjalnego kalendarium.


Tegoroczna edycja.

VIII Finał odbył się 10 czerwca 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wszystkich zgromadzonych powitała Gabriela Leszczynska, Prezes Zarządu AURAEKO Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego I Elektronicznego S.A. oraz AURAEKO BATERPAK Organizacji Odzysku Opakowań S.A., która wcieliła się nie po raz pierwszy w rolę prowadzącej finał. Towarzyszył jej współprowadzący Karol Lechowski, artysta muzyk z firmy MEDIA1. Gładko im szło przez całą imprezę z tańcami i fikołkami włącznie, co można zobaczyć w galerii zdjęć z imprezy.

Honorowym patronem konkursu jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska, toteż kilka miłych słów i pochwał do uczestników wygłosiła Pani Małgorzata Tomczak - Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Jak zwykle wymagająca, ale bardzo życzliwa w ocenie dr Joanna Stocka, także wygłosiła uznanie dla młodzieży uczestniczącej w konkursie, ze zobowiązaniem, że kolejne wyniki, nie tylko zespołów, ale wyniki pracy środowiskowej zespołów będą jeszcze lepsze.

Przedstawiciel LG Electronics z Mławy, który jest Partnerem Biznesowym Konkursu, przedstawił kierunki eksportu produkowanych w Polsce telewizorów i zachęcił młodzież do podejmowania inicjatyw wspomagających kształtowanie postaw proekologicznych. Dodał, że LG podejmuje wiele takich działań.

Ogłoszenie wyników.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 27 zespołów złożonych z pięciu członków i jednego opiekuna. Prace nadesłało 19 zespołów. Zespoły, które nie wywiązały się ze wszystkich wymagań regulaminowych, nie były klasyfikowane przez Komisję Konkursową.

Sposób oceny i rezultaty.

Komisja nadesłane prace oceniała wg kryteriów podanych w regulaminie, przyznając za każde zadanie określoną liczbę punktów:

1. Prezentacja zespołu.
2. Diagnoza stanu bieżącego (w Waszym mieście, Waszej gminie).
3. Przygotowanie zbiórki.
4. Zbiórka ZSEE oraz zużytych baterii i akumulatorów.
5. Podsumowanie i przygotowanie raportu końcowego.

Ocena prac konkursowych zawierająca opis i dokumentację wykonanych w ramach konkursu zadań, pozwoliła ustalić następującą klasyfikacje:

  1.  Miejsce Gimnazjum nr 10 im. I.J. Paderewskiego z Gliwic.
  2. Miejsce Gimnazjum nr 1 im. Ks. dr. Bernarda Sychty z Kościerzyny.
  3. Miejsce Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II z Pruszkowa.
  4. Miejsce Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Augustowa.
  5. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 5 im. Józefa Wybickiego z Mińska Mazowieckiego.
  6. Miejsce Gimnazjum nr 2 im. Króla Wł. Jagiełły z Sochaczewa.
  7. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 34 im. Gen. Józefa Zachariasza Bema z Białegostoku.
  8. Miejsce Gimnazjum Miejskie nr 2 im. Jana Pawła II z Mińska Mazowieckiego.
  9. Miejsce (Wyróżnienie) Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Pruszkowie.

Wykaz nagród.

Członkowie zwycięskich zespołów (miejsce 1- 8) oraz ich Opiekunowie, otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe, takie jak: czytniki e-book’ów, AMAZON, PocketBook oraz tablety firmy LARK.

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody dla szkół, które zgłosiły zespoły do konkursu i wspomagały swoich uczniów w konkursie.
Za zajęcie:
- 1 miejsca – telewizor firmy LG 49UF6407.APD (przekątna ekranu 49 cale, 4K).
- 2 miejsca - telewizor firmy LG 43UF7787.APD (przekątna ekranu 43 cale, 4K).
- 3 miejsca - telewizor firmy LG 43UF6807.APD (przekątna ekranu 43 cale, 4K).
- 4 miejsca - telewizor firmy LG 32LF650V.AEU (przekątna ekranu 32 cale, 4K). 

Wszystkie wymienione telewizory są najnowszymi produktami firmy LG Electronics i posiadają najnowsze funkcje, przydatne w wielofunkcyjnym użytkowaniu telewizora. Standard 4 K zapewnia profesjonalną rozdzielczość obrazu, wyższa czterokrotnie od standardu FULL HD.

Nagroda Specjalna.

Dla zespołu, który zajął 9 miejsce z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Miry Zimińskiej--Sygietyńskiej w Pruszkowie, firma LG Mława (patron konkursu), ustanowiła bardzo atrakcyjną Nagrodę Specjalną, jaką jest możliwość zwiedzenia zakładu LG Electronics w Mławie wraz z jego najnowocześniejszymi liniami technologicznymi. Ocena uczestników konkursu z lat ubiegłych, którzy zwiedzali LG Mława jest bardzo wysoka. Uczestnicy oceniają zwiedzanie zakładów LG, jako arcyciekawe. W ramach zwiedzania, sponsor organizuje dla uczestników posiłek, zaś koszty dojazdu do zakładów LG Electronics pokrywa AURAEKO.

Brawa, fanfary, rozpromienione uśmiechy, nieskrywana radość i piski mieszały się przez dobre pól godziny, podczas odczytywania werdyktu Komisji Konkursowej i wręczania nagród, … a był to dopiero początek.

Młodzieżowa (prawie) Orkiestra Dęta z Bestwiny

Po wręczeniu nagród, nastąpił długo oczekiwany moment, czyli druga cześć koncertu, świetnej 25 - osobowej Orkiestry Dętej z Bestwiny pod batutą Urszuli Szkucik - Jagiełki. Już w części pierwszej koncertu orkiestra błysnęła bardzo dobrym brzmieniem i atrakcyjnym repertuarem, który porywał w ich wykonaniu do tańca. I….stało się to, co stać się miało. Uwolnione nieco z oficjalności jaka obowiązywała podczas otwarcia festiwalu i ogłoszenia wyników konkursu, „zielone towarzystwo”, z wolna, jednak coraz bardziej wyraźnie, zaczęło falować, przechodząc w rytm twista. Na sali nastąpiło poruszenie, bo chętnych do tańca było znacznie więcej. Za chwile każdy, jak umiał tupał, wymachiwał rękoma i kręcił głową, jakby chciał ją ukręcić. Istna menażeria. Spokojny do tej pory prowadzący imprezę, zrobił minę jakby chciał powiedzieć: no….kochani, tak to nie będziemy się bawić. Taka zabawa beze mnie…ooo nie… i… wyciął w powietrzu salto mortale. Za sekundę, jego marynarka fruwała w powietrzu w prawo, w lewo, z dołu z góry, aż oklaski spadły z góry (amfiteatralny układ siedzeń w Sali CNK). Kto żyw się ruszał w rytm muzyki, czy to było staccato, legato, a nawet largo. To nie była orkiestra dęta, to był rockowy koncert jakiegoś znanego super zespołu. Bravo, bravissimo rozlegało się wokół. Zespół miał czerwone stroje , a uczestnicy zielone koszulki. Po jakimś czasie nie byłem już pewien, czy grali zieloni, a tańczyli czerwoni, czy odwrotnie. Chyba jednak grali ci w zielonych strojach, a tańczyli ci w czerwonych. Podczas lunchu nawet z kimś się o to pospierałem. Może czytelnicy zajrzą do galerii zdjęć i rozstrzygną, którzy grali, którzy spali, a którzy tańczyli. Jestem jednak całkowicie pewien, że dowodziła Urszula Szkucik – Jagiełka, a Lewandowskiego i żadnej bramki tam nie było.

P.S. Dziękujemy za udział w finale, gratulujemy uzyskanych wyników i zapraszamy do zapoznania się z relacją i galerią zdjęć pod adresem:

www.facebook.com/auraekopl

Jeśli finał się Państwu podobał, jeśli relacja z finału jest ciekawa, jeśli galeria zdjęć zdobyła Waszą akceptację, prosimy na facebooku kliknąć na klawisz „lubię to” będzie to znak Waszego uznania dla Organizatorów.

Zapraszamy do udziału w nowej edycji konkursu 2017, która się rozpocznie w październiku 2016 roku.

Raz jeszcze dziękujemy za udział w tegorocznej edycji konkursu i do zobaczenia, za rok 9 czerwca 2017 roku, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na IX Finale konkursu.

Materiał opracowany przez Media 1.