Misją AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
jest stałe dążenie do zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki mają zużyte opakowania oraz zużyte baterie i akumulatory na człowieka
i środowisko.

     
  logo auraeko  maya logo 
001-4711„DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY 2014”. VI Finał zakończony! Nagrody rozdane!

Im bliżej ogłoszenia wyników konkursu, tym silniejsze napięcie wśród uczestników finału. Właśnie to, dało się zauważyć wśród uczestników, podczas VI finału konkursu. Blisko 200 osób zgromadzonych w sali konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, oczekiwało na podanie wyników.

Tragiczny komunikat


Tymczasem, niemalże na samym początku, ogłoszony został tragiczny w treści komunikat:

W głębokim żalu, zawiadamiamy, że Piotr Skawski (lat 15), uczeń II klasy Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie – uczestnik konkursu, kapitan zespołu szkolnego ++WINEKO++, zginął tragicznie przed kilkoma dniami.

Łączymy się w bólu z rodziną Piotra, - z jego środowiskiem rówieśniczym szkolnym i pozaszkolnym, z kadrą i pracownikami Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.”

Życie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Zbliżają się wakacje i będziecie w wielu nowych miejscach. Bądźcie czujni! Bądźcie ostrożni!

Nie podejmujcie niepotrzebnego ryzyka, apelowała łamiącym się głosem prezes AURAEKO Gabriela Leszczyńska.

My organizatorzy – mówiła - bardzo przeżyliśmy śmierć Piotra, przeżywamy ją teraz z Wami. Oby to się już nigdy więcej nie zdarzyło! Zachowajmy w pamięci Piotra żywego, wesołego, takiego, jakim był.

Powstańmy, by chwilą ciszy, uczcić pamięć Piotra Skawskiego – uczestnika naszego konkursu.

Sala zamarła. Poważne miny i stan skupienia zapanowały wśród uczestników. Cisza krzyczała!

Patroni, organizatorzy i eksperci o konkursie

Konkurs odbywa się od 6 lat, ale od 3 lat patronuje mu Główny Inspektor Ochrony Środowiska, toteż kilka słów do zebranych wygłosiła Małgorzata Tomczak - Naczelnik Wydziału Nadzoru Rynku w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, wyrażając uznanie dla wysiłku młodzieży i szkół, a także zapewniła wszystkich obecnych, że aktywna postawa młodzieży jest dostrzegana i wspierana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To w popularyzacji proekologicznych postaw młodzieży, ale także całego społeczeństwa, należy upatrywać szansy na stworzenie godnych warunków życia przyszłych pokoleń.

Serdeczne gratulacje i uznanie dla młodzieży oraz Opiekunów Zespołów Szkolnych wyraziła Joanna Stocka, metodyk edukacji, autorka materiałów konkursowych. W jej opinii prace nadsyłane na konkurs, a także wyniki zbiórki zużytego sprzętu, są coraz lepsze. Tegoroczne prace były na bardzo wyrównanym poziomie i stąd w wielu przypadkach, różnice punktowe, od których uzależnione było miejsce, jakie zajął zespół, wynosiły 1- 2 punkty. Czyli były nieznaczne. W takich przypadkach rozstrzygały wyniki zbiórki ZSEE. Ponadto, w tegorocznej edycji konkursu, widoczny był znacznie większy wkład nauczycieli w pracę z młodzieżą, niż bywało to w latach poprzednich. Taki poziom prac i uzyskane wyniki cieszą i napawają optymizmem. Sprawdza się też, od dłuższego czasu obserwowana zależność, że im większe wsparcie od Opiekuna Zespołu Szkolnego, tym większe zaangażowanie młodzieży i w konsekwencji, lepszy rezultat końcowy, zapewniający liczące się miejsce w klasyfikacji końcowej konkursu.

By zostać finalistą w naszym konkursie trzeba się mocno napracować, poświęcić wiele swojego wolnego czasu, pokonać wiele trudności, ale…radość ze zwycięstwa, duma z wykonanej pracy i wartościowe nagrody wręczane w świetle flesza, dają satysfakcję. W tym roku do konkursu przystąpiły 42 zespoły szkolne z całej Polski – mówiła prezes AURAEKO Gabriela Leszczyńska.

Tu, na sali mamy 26 zespołów, w tym 8 nagrodzonych i jeden zespół wyróżniony. W dalszej części finału poznamy zwycięzców.

Finał naszego konkursu był zawsze FINAŁEM RADOŚCI, gdzie gromkie brawa i piski szczęśliwej młodzieży królowały nieodmiennie. Zachęcam, by tę bezpośrednią, gorącą atmosferę utrzymać i wprost okazywać swoje zadowolenie, zaapelowała Gabriela Leszczyńska – prezes AURAEKO.

Od 6 lat patronem biznesowym konkursu jest LG Electronics Mława, które wspiera konkurs, ale także stosuje się do wymogów ochrony środowiska, będąc przedstawicielem, społecznej odpowiedzialność biznesu za środowisko. Aleksander Roszatycki - reprezentujący LG Electronics Mława, przedstawił działania proekologiczne w LG Electronics Mława.

Muzycznie i razem

Jest zwyczajem konkursu, że po krótkich wystąpieniach patronów i organizatorów, pozostają do zjedzenia przez publiczność, dwa smakołyki. Pierwszy muzyczny, drugi NAGRODY i znów muzyczny. Muzycznym smakołykiem zarządzał Karol Lechowski- lider zespołu muzycznego PRO BLUES ORCHESTRA i na początek rozbujał publiczność starym jak świat standardem bluesowym „I can’t be satisfied”. Potem już zabrzmiał ostry i piękny utwór w języku polskim, pod znamiennym, aczkolwiek dosadnym tytułem „Zabieraj ręce precz, od mojej dziewczyny”. Po tym utworze, emocje sięgnęły szczytu i na nim długo pozostawały.

Nagrody zostały rozdane

Wszyscy członkowie zwycięskich zespołów (miejsce 1- 8) otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe (cyfrowe aparaty fotograficzne, edukacyjne gry planszowe i puzzle oraz bawełniane koszulki i USB ufundowane przez GIOŚ, a także upominki od AURAEKO).
Ponadto Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody dla zwycięskich szkół: 
- za zajęcie 1 miejsca - telewizor firmy LG Telewizor 50 calowy PLAZMA 3D,
- za zajęcie 2 miejsca - telewizor firmy LG Telewizor 42 calowy LED FULL HD,
- za zajęcie 3 miejsca - telewizor firmy LG Telewizor32 calowy LED FULL HD,
- za zajęcie 4 miejsca - monitor firmy LG 24 calowy LED FULL HD.
  1. Miejsce Zespół Szkół Publicznych nr 1 Gimnazjum nr 1 w Kościerzynie.

  2. Miejsce Zespół Szkół w Stawie.

  3. Miejsce Publiczne Gimnazjum nr 4 w Siedlcach.

  4. Miejsce Gimnazjum nr 3 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Ełku.

  5. Miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi i
Oddziałami Sportowymi z Augustowa.
  1. Miejsce Szkoła Podstawowa im. Michała Kajki w Miłkach.

  2. Miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Oddziałami Sportowym w Chełmie.

  3. Miejsce Gimnazjum nr 85 w Zespole Szkół nr 48 w Warszawie.
Dla zespołu, który zajął 9 miejsce (Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół przy ulicy Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu, firma LG ELECTRONICS w Mławie (patron konkursu), ustanowiła bardzo atrakcyjną nagrodę, jaką jest możliwość zwiedzenia zakładu LG Electronics w Mławie wraz z jego najnowocześniejszymi liniami technologicznymi. 

Czas na relaks, czyli muzycznie i razem

Pewnych rzeczy nie da się opisać, bo nie poddają się słowu. Zapraszam do galerii zdjęć bo tam można zobaczyć trochę z tego, co się działo. Żałować należy, że tylko widać a nic nie słychać. Może to się zmieni już w przyszłym roku, ale póki co, liczymy na wyobraźnie czytelników. Zaś uczestnicy niech sięgną do pamięci i odtworzą:

„Niedziela będzie dla nas”- wspaniały przebój Niebiesko-Czarnych z lat 60/70,

„Ona lubi budyń” – Banaszak & The Best, szałowy rock and roll,

Blueberry Hills, ballada bluesowa śpiewana przez największych wykonawców tego swiata: Elvis Presly, Luis Amstrong, Pink Floyd, i innych.

Nagrody, uznanie i dobra muzyka wzmagają apetyt

Smaku słowami się nie odda, zapraszam, zatem do galerii zdjęć i dodam. Kto nie był…. Niech żałuje!


Red Fred